SCHACHNOVELLE

Film, Stefan Zweig’ın Nazi Almanya’sından kaçıp Şubat 1942’de intihar etmeden birkaç ay önce tamamladığı SATRANÇ adlı ünlü kitabından uyarlandı. Dünya edebiyatının en popüler eserlerinden olan kitap, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gelmiş geçmiş en çok satanlar arasında yer alıyor.

Netflix’in en çok izlenen ve beğenilen dizilerinden DARK’tan tanıdığımız Oliver Masucci’nin başrolünde olduğu SATRANÇ (SCHACHNOVELLE), tutsaklığı sırasında tesadüfen bulduğu satranç kitabıyla yıllarını geçirmek zorunda kalıp bir satranç dehası haline gelen Josef Bartok’un etkileyici hikayesini anlatıyor.

1938 yılı. Nazi Almanya’sı Avusturya’yı işgal ettiğinde varlıklı noter Josef Bartok da sakladığı önemli bilgiler yüzünden tutuklanır. Bir otel odasına kapatılan Josef, akıl sağlığını yitirmek üzereyken tesadüf eseri odada bulduğu bir satranç kitabı onun hayata tutunmasını sağlar. Kitabı satır satır baştan sona ezberleyen Josef, daha önce hiç oynamadığı satranç oyununda ustalaşır. Artık özgür olduğunda ise, kader onu New York’a giden gemide dünya satranç şampiyonuyla karşı karşıya getirir.

       

 

Yıl:
2021
Yönetmen:
Philipp Stölzl
Senaryo:
Eldar Grigorian
Oyuncular:
Oliver Masucci, Albrecht Schuch